Leírás
A cukornád, amelyből a nádcukor készül, a trópusi és szubtrópusi területeken terem. Érdekesség, hogy aratáskor a növény szárát vágják csak le, nem húzzák ki a földből, így újra teremni tud és nem kell újra ültetni, vagyis egy megújuló cukorforrás. Ez nem csak gazdaságossá teszi a nádcukor termelését, de környezetvédelmi szempontból is hasznos.
A nádcukrot a növény húsos szárában található nedvből nyerik, feldolgozása során nem használnak semmilyen adalékanyagot. A folyamat során különválik a finom, kristályos cukor és a melasz (ezt a mellékterméket később a rum gyártásához használják fel), de a színanyagok egy része megmarad a cukorkristályokba zárva, ennek köszönheti a cukor a különleges, kellemes színét.
A bio nádcukor feldolgozása során csak egyszer kristályosítják, tehát ez a legkevésbé finomított formája a nádcukornak (kivéve a nyers nádcukrot).
A nádcukor kémiailag ugyanúgy szacharóz (két cukormolekulából álló szénhidrát), mint a répacukor, tehát nem ajánlott azoknak, akiknek figyelniük kell a cukorbevitelükre. Viszont mivel természetes, szennyeződés és mesterséges színezékmentes, jobb választás mindenki más számára.
Felhasználása a répacukorhoz hasonló, ételben, italban, sütéshez, főzéshez vagy hideg fogásokhoz egyaránt felhasználható. Íze és illata karakteresebb, lágyabb, különleges aromát kölcsönöz a ételekhez. Különösen érdemes olyan fogásokban nádcukorral kiváltani a répacukrot, ahol a cukor ízének fontos szerepe van (pl. habcsók, habkrém, karamell).
Adagolása nem tér el a kristálycukorétól.
Összetevők: nádcukor
Tápanyagtartalom (100 g-ban):
Energiaérték: | 1700 kJ / 400 kcal |
Zsír: | 0 g |
- amelyből telített zsírsavak: | 0 g |
Szénhidrát: | 99 g |
- amelyből cukor: | 99 g |
Rost: | 0 g |
Fehérje: | 0 g |
Só: | 0 g |
Száraz, hűvös helyen tartandó!
Származási ország: Franciaország.
Receptek:
Vegán almás-vaníliás lepény:
Hozzávalók:
50 dkg liszt (fele-fele arányban teljes őrlésű liszt és finomliszt)
2,5 dkg élesztő
2 ek. aranybarna nádcukor
5 dkg növényi margarin
25 dkg rizsital
15 dkg vaníliás puding - elkészítve (1 csomag pudingpor, 0,5 dl rizsital, 10 dkg nyírfacukor)
5 nagyobb alma
Elkészítés:
A lisztet kimérjük, hozzáadjuk a barna cukorral megszórt kevés vízben felfuttatott élesztőt, majd a margarint, és a rizsital segítségével lágy tésztát gyúrunk. Langyos helyen 30 percig kelesztjük. Eközben a hagyományos módon elkészítjük a pudingot, az almákat pedig meghámozzuk és felcikkezzük. Egy tepsit kiolajozunk, lisztezünk, belesimítjuk a tésztát, megkenjük a pudinggal, ráhelyezzük az almákat és kevés cukorral, esetleg fahéjjal megszórjuk. 30 perc alatt 180 fokos sütőben készre sütjük.
Vegán "túrós" táska:
Hozzávalók:
-50 dkg finomliszt
-10 dkg kókuszzsír
-2,5 dkg élesztő
-2 dl rizsital
-3 ek. eritritol
-1 ek. barna nádcukor
-1 mk. só
--
-15 dkg köles
-5 dl rizsital
-1 marék mazsola
-kb. 10 dkg nyírfacukor
-1 citrom leve
Elkészítés:
A lisztet és a kókuszzsírt elmorzsoljuk, a barna cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd hozzáadjuk a liszthez, még édesítjük eritritollal és dagasztást követően 30 perc alatt duplára kelesztjük. Ez idő alatt elkészítjük a kölestúrót: megfőzzük a kölest, majd édesítjük, ízesítjük. Hagyjuk kihűlni.
A tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk (ujjnyi vastagságúra), kockákat vágunk belőle, megtöltjük kölestúróval, behajtjuk és lisztezett, olajozott tepsiben 180 fokon kb .30 perc alatt kisütjük.
Mandulás patkó:
Hozzávalók:
-15 dkg finomliszt
-15 dkg zabpehelyliszt
-10 dkg mandula
-8 dkg kókuszzsír
-1 csipet só
-15 dkg aranybarna nádcukor
-1 tk. foszfátmentes sütőpor
-6 evőkanál víz
-3 evőkanál karobpor
-3 evőkanál növényi tejpor
-2 evőkanál kókuszolaj
-3-4 evőkanál méz / szirup
-3-4 evőkanál víz
Elkészítés:
A megolvasztott kókuszzsírt kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk sütőport, a liszteket, a darált mandulát, és összegyúrjuk. Hűtőben 30 percig pihentetjük. Majd ujjnyi rudakat sodorunk a tésztából, és patkó alakúra formázzuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és kisütjük. Eközben elkészítjük az "öntetet": alaposan összekeverjük a hozzávalókat. Legvégül a patkók végeit az öntetbe mártogatjuk.